Izolacje bitumiczne fundamentów – 5 zaleceń i rad:
Podczas sezonu jesienno-zimowego warto przypomnieć sobie kluczowe zalecenia dotyczące wykonywania hydroizolacji fundamentów aby uniknąć podstawowych błędów przy budowie. Dobrze wykonana izolacja będzie chroniła przed wnikaniem wilgoci i stopniową degradacją fundamentów i ścian. Zapraszamy do zapoznania się z listą 5 praktycznych porad w tym zakresie.
Rozważ izolacje przeciwwodne
Budynki niepodpiwniczone podlegają oddziaływaniu wilgoci i wody jak każda inna budowla. Izolacja przeciwwilgociowa polega na stworzeniu hydrofobowej bariery poprzez naniesienie impregnatów bezpośrednio na ścianę lub metodą iniekcji. Nie zawsze stanowi to jednak wystarczający poziom ochrony. Aby nie wracać do wielokrotnie droższych napraw, najlepiej wykonać porządną izolację przeciwwodną. W przeciwieństwie do izolacji przeciwwilgociowej, chroni ona przed przesiąkaniem do fundamentów wody nie tylko kapilarnie, a również wody pod ciśnieniem hydrostatycznym.
Izoluj ściany fundamentowe dwustronnie
Izoluj ściany fundamentowe w budynkach niepodpiwniczonych od strony zewnętrznej jak również wewnętrznej. Dzięki temu unikniesz degradacji konstrukcyjnej fundamentów na których stoi cały dom.
Ściany z bloczków betonowych wymagają szczególnej uwagi
Ściany z bloczków betonowych wymagają izolacji przeciwwodnej typu ciężkiego ze względu na dużą ilość połączeń i klejeń. Przy ścianach wylewanych stosuj specjalistyczne taśmy i blachy na połączeniach poszczególnych elementów konstrukcyjnych. W tym przypadku pamiętaj też o izolacji powierzchniowej.
Rozważ drenaż przy gruntach gliniastych
Przy gruntach gliniastych zawsze rozważ wykonanie drenażu odprowadzającego wodę od budynku. Przy gruntach nieprzepuszczalnych woda zawsze będzie zalegała przy ścianach fundamentowych.
Nie zapominaj o dylatacjach
Dylatacje, czyli pionowe szczeliny na całej długości fundamentu zwiększają odporność i redukują naprężenia związane z osiadaniem fundamentów i kurczliwością materiałów spowodowaną warunkami zewnętrzymi. Zapobiegają powstawaniu rys i pęknięć przez które może przedostawać się woda. Ze szczególną uwagą potraktuj dylatacje pamiętając, że istnieje cały szereg systemowych rozwiązań dających gwarancję ich trwałego uszczelnienia.
Dodaj komentarz